„Dijalog promena: Podrška reformama kroz saradnju organizacija civilnog društva i javnih vlasti“
U okviru drugog ciklusa programa „ Dijalog promena“ Udruženje Užički centar za ljudska prava i demokratiju od 01. otobra 2022. do 31. jula 2023.godine realizuje projekat „ Dijalogom do rodno odgovornih politika“ . Primarna oblast delovanja ovog projekta je razvoj lokalne zajednice.
Opšti cilj projekta je: doprinos uspostavljanju prakse delotvornog dijaloga OCD i lokalne samuprave grada Užica u procesu sinhronizacije rodne politike i politike zapošljavanja.
Specifični cilj 1. Da se izgrade kapaciteti članova savetodavnih tela za rodnu ravnopravnost i zapošljavanje i OCD za zajedničko delovanje i promociju lokalnih politika realizacijom edukacije i lokalnih akcija.
Specifični cilj 2. Definisati preporuke, za kontinuiranu sinhronizaciju rodnih politika sa drugim lokalnim politikama, zasnovane na kontiniuranom prikupljanju i anlizi rodno senzitivnih podataka.
Specifični cilj 3. Da se uspostavi dijalog o sinhronizaciji rodnih politika sa politikom zapošljavanja između Saveta za rodnu ravnopravnost i zapošljavanje i organizacija civilnog društva, medija donišenjem godišnjih planova rada i izardom godišnjih izveštaja o radu ova dva saveta.
Specifični cilj 4. Da se informiše i uključi javnost u proces sinhronizacije rodnih politika
Očekivani rezultati projekta
R 1. Izgrađeni kapaciteti 45 članova savetodavnih tela za zajedničko delovanje i promociju lokalnik politika koje su rodno osetljive.
R 2. Definisane preporuke za kontinuiranu sinhronizaciju rodnih politika - unapređenje LPZ koje podrazumevaju definisanje rodno osetljivih ciljeva i indikatora u planovima za 2024. g
R 3. Uspostavljen sistem dijaloga o sinhronizaciji rodnih politika koji je primenjiv i na druge oblasti delovanja koje su u nadležnosti jedinice lokalne samouprave.
R4 Do 10000 građana informisano a do 3000 uključeno u proces sinhronizacije rodnih politika.
U narednom periodu realizovaće se nekoliko grupa aktivnosti u gradu Užice i gradskoj opštini Sevojno :
1. Pripremne aktivnosti ;
2. Izgradnja kapaciteta / edukacija članova savetodavnioh tela i organizacija civilnog društva
3. Analiza podatka i dokumenata;
4. Promocija lokalnog dijaloga (medijska kampanja, lokalne akcije, komunikacija sa lokalnom zajednicom);
5. Izrada i distibucija promotivnog materijala.
Program podrške projektima organizacija civilnog društva usmerenim na dijalog, rešavanje problema i pozitivne promene u javnim politikama “Dijalog promena” sprovodi Beogradska otvorena škola u okviru projekta “Dijalog promena: Podrška reformama kroz saradnju organizacija civilnog društva i javnih vlasti” . Projekat se sprovodi u partnerstvu sa Ministarstvom za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Vlade Republike Srbije, Republičkim sekretarijatom za javne politike Vlade Republike Srbije, Centrom za javne politike EU Univerziteta u Beogradu, Olof Palme Centrom kao i u saradnji sa Uredom za udruge Vlade Republike Hrvatske.
Projekat je usmeren na pružanje doprinosa reformama u Srbiji kroz dijalog zainteresovanih strana, sa posebnim fokusom na dijalog organizacija civilnog društva (OCD) i javnih vlasti. Ciljevi Projekta su usmereni na pružanje podrške dijalogu o javnim politikama zasnovanom na podacima i saradnji OCD i javnih vlasti kao i na jačanje kapaciteta OCD za osmišljavanje, sprovođenje, praćenje i evaluaciju javnih politika. Kroz implementaciju projekta, radiće se i na upoznavanju šire javnosti o potrebi i rezultatima dijaloga OCD i javnih vlasti u procesu donošenja odluka i rešavanja problema u zajednici.